Czy rolkarz może jeździć po ścieżce rowerowej? Nie mógł, aż do teraz! Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, 20 maja 2021 r. w słowniku każdego rolkarza powinien pojawić się nowy skrót. O czym mowa? O UWR, czyli Urządzeniach Wspomagających Ruch, na których w świetle prawa dozwolone będzie poruszanie się rolkarzy po drogach dla rowerów. UWR to nic innego jak urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

CO ZMIENIĄ NOWE PRZEPISY?

Przez wiele lat rolkarze nie byli jakkolwiek zdefiniowani w polskim prawie, w związku z czym traktowani byli jak piesi. Nie można było legalnie korzystać ze ścieżek rowerowych, poza jednym przypadkiem – w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Na co dzień dozwolone było korzystanie jedynie z chodników, o stanie których nie będziemy wspominać. Ustawa doczekała się nowelizacji, w związku z czym prawnie zostanie uregulowana kwestia urządzeń, które już od dawna widzimy na naszych drogach, jednak przepisy za nimi nie nadążały. Przepisy określają zasady korzystania z wielu urządzeń oraz określają prawa i obowiązki, do których mają się stosować ich użytkownicy.

Oprócz wspomnianych już wcześniej UWR, do których zaliczają się rolkarze, w Prawie o ruchu drogowym pojawiły się jeszcze dwie inne definicje. Hulajnoga elektryczna, czyli pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe oraz Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Poza rowerami na ścieżkach pojawią się zatem osoby jeżdżące na hulajnogach i deskorolkach (również elektrycznych), wrotkach czy jednokołowcach. Może być tłoczno, dlatego pamiętajcie o wzajemnym szacunku, ochraniaczach i aby jeździć z głową… w kasku! Za niedostosowanie się do nowych przepisów przewidziane są srogie kary.

ZASADY KORZYSTANIA Z UWR

Skoro już wiemy, że jako rolkarze korzystamy z UWR, czas na podsumowanie tego, co jest dozwolone, co nie jest, a na co należy zwrócić uwagę.

DOZWOLONE

✔ Na rolkach można korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów.

✔ Poruszając się po drogach dla rowerów, obowiązuje nas ruch prawostronny.

✔ Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, należy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

✔ Można jeździć bez ograniczeń wiekowych i bez uprawnień.

NIEDOZWOLONE

✘ Obowiązuje zakaz jazdy tyłem.

✘ Zakazuje się jazdy pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

✘ Nie można przewozić zwierząt i ładunków.

✘ Zabrania się ciągnięcia pojazdu lub ładunku.

✘ Nie można czepiać się pojazdów.

✘ Nie można wjeżdżać na pas ruchu dla rowerów na jezdni.

OBOWIĄZKI

☛ Podczas korzystania z UWR należy zachować prędkość, zapewniającą panowanie nad urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch.

☛ W strefie zamieszkania użytkownicy UWR mają obowiązek ustępowania pieszym, ale mają pierwszeństwo przed pojazdami.

☛ Przekraczając jezdnię rolkarz obowiązany jest zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych.

☛ Zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu.

☛ Przy wymijaniu należy zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

☛ Przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanych pojazdów, uczestników ruchu lub przeszkód.

☛ Przed wyprzedzaniem należy upewnić się, że mamy dostateczne miejsce do manewru bez utrudnienia komukolwiek ruchu.

☛ Zmiana pasa lub kierunku powinna zostać zasygnalizowana poprzez wyciągnięcie ręki we właściwą stronę.

MIĘDZY NAMI ROLKARZAMI

To w końcu dobrze czy niedobrze i po co w ogóle te zmiany? Sam fakt uregulowania powyższych kwestii jest odpowiedzią na zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w sposobie przemieszczania się wielu osób. Niedopasowanie przepisów zdążyło doprowadzić już do wielu konfliktów, więc samo wprowadzenie w życie nowych przepisów jest zdecydowanie na plus. Przecież lepiej późno niż wcale, racja?. Co prawda kilka zapisów może wzbudzić lekkie obawy, ale nie będziemy wybiegać (tfu, tfu… wyjeżdżać) myślami w przyszłość, bo ich zasadność zweryfikują najbliższe miesiące. Sezon w pełni, warto więc wykorzystać nowe możliwości i już dziś dać się ponieść rolkowej fantazji. Pamiętajcie o rozgrzewce!

Do zobaczenia na ścieżkach!